Два сблъсъка от тежка категория се оформиха на 1/4-финалите в ШЛ

Десподов ще играе срещу "Брюж" в Лигата на конференцията, реши жребият

15 Март 2024Обновена
ЕПА/БГНЕС
Джон Оби Микел показва листчето с името на "Байерн", с което оформи първия мегасблъсък от 1/4-финалите в Шампионската лига.

Не един, а два сблъсъка между основни претенденти за трофея се оформиха на 1/4-финалите в Шампионската лига по футбол. На всичко отгоре победителите от тях ще се срещнат помежду си в 1/2-финалната фаза на най-силния клубен турнир в света.

Това ще бъдат спечелилите двубоите "Арсенал" - "Байерн" (Мюнхен) и "Реал" (Мадрид) - "Манчестър Сити". Което означава, че само един от тези четири славни европейски клуба ще може да стигне до финала на 1 юни на "Уембли" в Лондон.

Така реши жребият за втората фаза на елиминациите в ШЛ, който бе изтеглен днес в централата на УЕФА в Нион (Швейцария). По традиция водещ беше медийният директор на европейската централа Педро Пинто, а тегленето контролираше зам. генералният секретар Джорджо Маркети. Звездният гост, който вадеше топките от купите, бе посланикът на финала Джон Оби Микел - носител на трофея с "Челси" през 2012 г. и бивш дългогодишен национал на Нигерия.

Другите две двойки, които някогашният дефанзивен халф оформи, са "Атлетико" (Мадрид) - "Борусия" (Дортмунд) и "Пари Сен Жермен" - "Барселона". Това е и другият поток за 1/2-финалите, който ще определи втория финалист в тазгодишната надпревара.

Жребият беше без ограничения и всеки от осемте отбора можеше да се падне срещу всеки друг. Възможни бяха както "Ел Класико" между "Реал" и "Барса", така и "Дер Класикер" между "Байерн" и "Борусия". Можеше да има също мадридско дерби и изцяло английски сблъсък.

Вместо това "Реал" и "Сити" ще играят за трета поредна година помежду си във фазата на елиминациите. В предните два сезона двата отбора се срещнаха на 1/2-финалите и крайният победител впоследствие спечели титлата - мадридчани през 2022 г. и манчестърци през 2023 г.

Първите мачове от 1/4-финалите през 2024 г. ще се изиграят на 9 и 10 април, а реваншите - на 16 и 17 април. Полуфиналите са на 30 април/1 май и 7/8 май.

1/4-ФИНАЛИ В ШАМПИОНСКАТА ЛИГА, СЕЗОН 2023/2024

(1) "Арсенал" - "Байерн" (Мюнхен)

(2) "Атлетико" (Мадрид) - "Борусия" (Дортмунд)

Победител А - Победител Б

Час по-късно в Нион беше изтеглен и жребият за пътя до финала във втората по сила континентална надпревара - Лига Европа. Супердвубоят на 1/4-финалите ще бъде италианското дерби между "Милан" и "Рома", а крайният победител в този сблъсък ще срещне на 1/2-финалите по-добрия измежду "Байер" (Леверкузен) и "Уест Хем".

Най-благосклонно сякаш беше разпределението за сочения като главен фаворит за трофея "Ливърпул". Английският гранд се падна срещу "Аталанта", а ако продължи напред, ще се изправи срещу "Бенфика" или "Олимпик" (Марсилия) в спора за място на финала в Дъблин на 22 май.

Тук тегленето беше извършено от посланика на мача на ст. "Авива" в ирландската столица - Фернандо Йоренте. Бившият испански национал е носител на Купата на УЕФА като част от тима на "Севиля", спечелил Лига Европа през 2016 г.

Четвъртфиналите в ЛЕ този сезон ще се проведат на 11 и 18 април. Датите за полуфиналните двубои са 2 и 9 май.

ФИНАЛ

Също днес бе подреден пъзелът за елиминациите в Топ 8 и в третия ешелон на европейските клубните турнири - Лигата на конференцията, където е и единственото останало българско присъствие. Клубът на Кирил Десподов - гръцкият ПАОК, беше изтеглен още в първата двойка от 1/4-финалите, падайки се да гостува в първата среща с белгийския "Брюж" и да домакинства на реванша в Солун.

Крайният победител от този двубой ще играе на 1/2-финалите срещу "Виктория" (Пилзен) или "Фиорентина", с гарантирано домакинско предимство във втория мач. Другите две двойки, които оформи бившият гръцки национал Василиос Циартас, са "Олимпиакос" - "Фенербахче" и "Астън Вила" - "Лил".

Европейският шампион с националния тим на южната ни съседка от 2004 г. беше поканен за жребия като посланик на финала в Атина на 29 май. Арена на мача за трофея ще бъде ст. "Агия София", известен също и като "ОПАП Арена" - домът на АЕК, чиято клубна легенда е Циартас, играл също и в "Севиля".

Датите за 1/4-финалите и 1/2-финалите в ЛК са същите като в ЛЕ - съответно 11 и 18 април и 2 и 9 май.