Медия без
политическа реклама

Франция написа "край" на приказката на Мароко на Мондиал 2022

Световният шампион ще защитава титлата си в неделя в зрелищен финал срещу Аржентина

14 Дек. 2022
ЕПА/БГНЕС
Тео Ернандес открива резултата в полза на Франция с ефектен удар още в 5-ата мин., с което даде мощен психологически аванс за "петлите".

Отборът на Мароко, който до момента поднесе най-голямата изненада на Мондиал 2022 и стана първият африкански отбор, който достига до 1/2-финал на световно първенство, не успя да влезе в историята и като първият финалист от този континент. Воденият от Уалид Реграги тим игра храбро срещу световния шампион Франция, но загуби с 0:2 в директен спор за място на финала. "Петлите" показаха голямата си класа в точните моменти и ще имат шанс в неделя да защитят титлата си в мач срещу Аржентина.

Франция си намери двама неочаквани голмайстори, които донесоха победата пред погледа на президента на страната Еманюел Макрон, който бе в ложите на стадиона в Ал Кор. Левият бек на "Милан" Тео Ернандес отбеляза в 5-ата мин. едва второто си попадение с националния екип с ефектен акробатичен удар.

Той се разписа след точно 4:39 мин. игра и това стана най-ранният гол на 1/2-финал на световно първенство след този на бразилеца Вава във 2-ата мин. срещу Франция на Мондиал 1958.

Ситуацията за Мароко се усложни, тъй като заради травми напуснаха основните защитници Ромен Саис и Нусаир Мазрауи. Въпреки леките колебания в отбрана през първата част обаче тимът стабилизира играта си и дори Жауад Ел Ямик улучи десния страничен стълб в 44-ата мин. след задна ножица.

След почивката Мароко упражни натиск и на моменти французите се групираха около своето наказателно поле, изпускайки инициативата за около 20-ина минути.

В 79-ата мин. обаче индивидуалната класа на Килиан Мбапе помогна много на "петлите". Суперзвездата на "Пари Сен Жермен" навърза няколко марокански играчи и пусна прекрасен пас към резервата Рандал Коло Муани, а нападателят на "Айнтрахт" направи по-лесното - вкара за 2:0. Той се разписа едва 44 секунди след влизането си в игра и това бе третият най-бърз гол на резерва по време на световно първенство след уругваеца Ричард Моралес през 2002 (след 16 секунди) и датчанина Ебе Санд през 1998 г. (26 секунди).

До края Мароко успя да стигне до чисто положение, но френският защитник Жул Кунде изби пред голлинията удар на Азедин Унахи.

Така Франция се класира за четвъртия си финал в историята. До момента "петлите" са печелили два пъти (1998, 2018) и са губили веднъж (2006).

Сега селекцията на Дидие Дешан ще има шанс да стане едва третият отбор, който успява да защити световната си титла след Италия през 1938 г. и Бразилия през 1962 г.

Това ще е четвърти двубой между Франция и Аржентина на шампионат на планетата. През 1930 г. южноамериканците печелят с 1:0 в груповата фаза на турнира, игран в Уругвай. През 1978 г. двубоят пак е в групите и победителят е същият - 2:1 за Аржентина, който обаче тогава е домакин на шампионата. А преди 4 години "петлите" печелят първата си победа на мондиал срещу този съперник - 4:3 в 1/8-финалите.

Освен всичко, в неделя капитанът на френския тим Юго Лорис има шанс да влезе в историята като вратаря с най-много мачове на световни първенства, след като на 1/2-финала срещу Мароко изравни досегашния рекордьор Мануел Нойер и двамата имат по 19 двубоя.

За Мароко ще остане утешението в събота да се опита да спечели бронзовите медали в двубоя за третото място срещу Хърватия. Двата тима вече играха един срещу друг на Мондиал 2022 - в група F, като двубоят завърши 0:0.