Полша, Украйна и Грузия последни се класираха за Евро 2024

Уелс, Исландия и Гърция се оказаха губещи във финалните плейофи

27 Март 2024
ЕПА/БГНЕС
Грузински фен се е провесил в екстаз на напречната греда на една от вратите на ст. "Борис Пайчадзе" в Тбилиси, след като публиката нахлу на терена да се радва след победата с дузпи над Гърция, осигурила класиране на домакините на Евро 2024.

Полша, Украйна и Грузия станаха последните участници на европейското първенство, което ще се проведе от 14 юни до 14 юли в Германия. Трите отбора спечелиха финалните плейофи, съответно срещу Уелс, Исландия и Гърция, като и в трите мача интригата се запази до последния момент.

Най-последен от всички се класира полският тим, който трябваше да мине през продължения срещу Уелс, в които не бяха отбелязани голове, за да елиминира след това домакините след дузпи. При тях всички футболисти вкараха ударите си, за да се стигне до последното изпълнение, при което Даниъл Джеймс ("Лийдс") направи решаващ пропуск. За поляците до 105-ата мин. игра халфът на "Лудогорец" Якуб Пьотровски, който в 50-ата мин. получи жълт картон. "Дружина полска" се класира за пети път на европейско първенство и ще е в гр. D с Франция, Нидерландия и Австрия.

Украйна пък осъществи втори късен обрат в плейофите, за да достигне до финалния турнир, след като в четвъртък стигна от 0:1 до 2:1 в гостуването срещу Босна и Херцеговина. Сега същият сценарии се повтори и в решаващия плейоф срещу Исландия, който се игра във Вроцлав (Пол), заради войната в Украйна. Исландците поведоха чрез Алберт Гудмундсон ("Дженоа") в 30-ата мин. След почивката обаче украинците, чийто селекционер е Серхий Ребров, преобърнаха развоя след попадения на Виктор Циганков ("Жирона") в 54-ата мин. и Михайло Мудрик ("Челси") в 84-ата. За "жълто-сините" това ще е четвърто участие на континентален шампионат. Сега Украйна ще е в гр. Е заедно с Белгия, Румъния и Словакия.

Най-рано от всички тази вечер за европейското първенство се класираха грузинците. Те обаче трябваше да изстрадат успеха си срещу Гърция, въпреки мощната подкрепа на публиката в Тбилиси. Напрежението бе толкова голямо, че точно преди почивката двата отбора се сдърпаха и резервният вратар на домакините Гиорги Лория получи червен картон. В крайна сметка редовното време и продълженията приключиха 0:0 и се стигна до дузпи. Там грузинският вратар Гиорги Мамардашвили ("Валенсия") спаси удара на Анастасиос Бакасетас ("Панатинайкос"), а Георгиос Якумакис ("Атланта Юнайтед") не улучи вратата. За домакините пропуск направи само Жорж Микалтадзе ("Метц"), който улучи левия страничен стълб.

Така Грузия спечели при дузпите с 4:2 и за пръв път в историята си се класира за европейско първенство. Там тимът, воден от световния вицешампион с Франция от 2006 г. Вили Саньол (47 г.), ще бъде в група F, където са още Португалия, Турция и Чехия.