Медия без
политическа реклама

Светъл лъч в мрачната вечер: България - Унгария 2:2

"Маджарите" изравниха в 96-ата мин. на пустия "Васил Левски" и се класираха на Евро 2024

16 Ноем. 2023
ЕПА/БГНЕС
Капитанът Кирил Десподов и Илия Груев-младши (вляво) ликуват след реализираната дузпа в 78-ата мин. Уви, авансът на България се изпари в последната секунда.

На фона на ужасните размирици по централните улици на София, сравнително добрата новина в иначе мрачната вечер за българския футбол дойде от празния ст. "Васил Левски". Пред пустите трибуни националният отбор на България се пребори за третото си равенство в квалификациите за Евро 2024, завършвайки 2:2 срещу лидера в група G Унгария. При това "трикольорите" бяха на секунди от геройски извоювана първа победа, но малшансът отново застана на пътя им.

Селекцията на правещия своя дебют начело на А тима Илиан Илиев успя да постигне пълен обрат в резултата, след като гостите поведоха още в 10-ата мин. Тогава с глава се разписа Мартин Адам след центриране отдясно на звездата Доминик Собослай от свободен удар.

Точно по това време пред стадиона се развиваха ексцесиите, ескалирали в същински погром заради сблъсъци между полицията и част от протестиращите срещу ръководството на БФС. На терена пък облаците съвсем се сгъстиха над българските футболисти, след като десетина минути след изравнителния гол на Спас Делев в 24-тата мин. съдията Даниел Стефански правилно показа втори жълт картон на централния защитник Валентин Антов.

Само две минути по-късно полският рефер показа червен картон и на Илия Груев-младши, но след справка с VAR отмени решението си заради симулация на откъсващия се сам срещу вратата унгарец Ендре Ботка. Численото равенство беше възстановено едва след почивката, когато в 56-ата мин. Милош Керкез беше изгонен за грубо влизане в краката на Алекс Петков.

"Лъвовете" стигнаха до аванс в резултата в 78-ата мин., когато капитанът Кирил Десподов вкара от дузпа, изработена от него самия. Унгарците обаче не се отказаха от офанзивния си стил и стигнаха до равенството в последната секунда от 6-минутното добавено време, когато Алекс Петков си отбеляза автогол в опит да изчисти топката с глава след центриране в наказателното поле.

Със спечелената точка в София тимът на Унгария събра 15 т. на върха и си гарантира и на теория участието на европейското първенство в Германия следващото лято. С актив от 3 т. пък България остава на последното 5-о място преди заключителния си мач - гостуване срещу втория в класирането Сърбия (13 т.) в неделя.

ОТЗИВИ

Минути след последния съдийски сигнал селекционерът Илиан Илиев сподели, че той и футболистите не са били наясно със ситуацията около стадиона:

"Не знаем какво се е случило, защото се бяхме концентрирали около мача. И до момента не сме съвсем наясно какво се е случило. Съжаляваме за това, което е станало. Със сигурност футболистите и ние имаме най-малка вина, но много съжаляваме, че е имало такива неща. Като идвахме, беше спокойно, но след това наистина не знаехме, че нещата са ескалирали.

Като мач изиграхме го повече с битка. Футболът не беше на толкова високо ниво, но показахме характер. Бяхме с човек по-малко и успяхме да издържим. Знаем, че можем повече, но поздравяваме играчите. Може би Унгария бе по-добрият отбор в мача, ние можехме с малко късмет да спечелим. Допуснахме гол в края, така че резултатът май е логичен."

Капитанът Кирил Десподов също призна, че никой от тима не е бил информиран за уличните безредици:

"Тъжно ни е на нас със сигурност. Разбрах това, което стана извън стадиона, не трябва да се получават такива неща. За съжаление, такива неща се случват, определено на всички ни е тъжно и искаме феновете на трибуните да ни подкрепят. Мисля, че е правилно решението да не ни информира никой какво се случва, защото беше важно да изиграем този мач заради честта си. Борихме се, показахме характер, играхме за националния отбор на България. Със сигурност победата щеше да помогне за самочувствието на отбора. Играхме като отбор и така мисля, че трябва да е във всеки един мач."