Медия без
политическа реклама

И преподавателите в университетите се ядосаха на правителството

И през октомври хората не могат да си получат увеличените от август заплати, недоволстват синдикатите

06 Окт. 2023Обновена
Лили Вълчева
Председателят на синдиката проф. Лиляна Вълчева изпрати отворено писмо до премиера.

Отношенията между правителство и синдикати се обтегнаха в още един сектор - висшето образование. От националния браншови синдикат Висше образование и наука към КНСБ излязоха с остра позиция срещу министерство на образованието и науката заради забавянето на изплащането на ръста в заплатите на университетските преподаватели. От синдиката поименно обвиняват и конкретен заместник-министър за лобиране в интерес на отделна група висши училища. 

Заплатите на университетските преподаватели бяха увеличени с дата 1 август, 2023 г. - тоест с по-късна дата спрямо учителите (за тях ръстът влезе от 1 януари). За целта в държавния бюджет бяха гласувани целеви 16 млн. лв. И през октомври месец обаче университетските преподаватели няма да получат увеличението. Според синдиката причината е в липсата на диалог с ресорното министерство. По думите им комуникацията с министър Галин Цоков от 20 септември е само вербална в телефонни разговори и обещания.

"Нарушен е социалният диалог, водят се разговори с отделни ректори, а не с национално представените синдикати, липсват отговори на изпратени писма с вх. номера в МОН и въз основа на това покана за преговори, както по изпълнение на финансовата 2023 г., така и за проектобюджета за 2024 г.", написаха в отворено писмо до премиера акад. Николай Денков от синдиката. Според тях персонална вина за това има един от заместник-министрите - Генка Петрова. Петрова е от квотата на ПП, бе зам.-министър в правителството на Кирил Петков и служебния кабинет на Стефан Янев. Според синдиката тя защитава интересите на медицинските университети. Петрова е професор на МУ-София. Тя бе първоначалната номинация за министър на образованието на ПП , но остана в крайна сметка заместник.

 

МОН: Парите могат да се изплатят още следващата седмица при консенсус между синдикати и университети

По-късно следобед дойде и отговор от министерството. В него се обяснява, че "въпреки че липсва подобно нормативно изискване, в името на добрия социален диалог и плурализъм", МОН е инициирало серия от срещи с висшите училища, ректорите и синдикатите за обсъждане на справедливо разпределение на допълнителните 16 млн. лв. "Първите разговори по темата бяха проведени през август 2023 г., непосредствено след приемането на държавния бюджет. От тогава до сега МОН е разработило над 10 предложения за разпределение на тези допълнителни средства, които са предоставени на държавните висши училища, на Съвета на ректорите и на синдикатите. Заедно с това разговорите през последните месеци с представители на синдикалните организации в сферата на висшето образование са ежеседмични", казаха от екипа на министър Цоков.

В резултат от тези срещи е бил изработен проект на общо решение. "След остра реакция от Асоциацията на медицинските университети и след среща с председателя на Съвета на ректорите към момента МОН е предложило за одобрение на синдикалните организации минимално променен вариант, за който се очаква тяхното становище. Средствата могат да бъдат преведени още следващата седмица, ако този консенсус бъде постигнат между тях", заявиха от МОН, допълвайки, че за тях е приоритет поддържането на постоянен контакт с всички заинтересовани страни и взимане на стратегическите решения за сектора след отчитане на всички мнения.

 

 

Още по темата