България продължава похода надолу в Лигата на нациите

Националният отбор ще е чак във втора урна на Лига С при жребия за следващото издание

04 Дек. 2023
ЕПА/БГНЕС архив
Капитанът Кирил Десподов (№11) се радва на гола, с който България победи Северна Македония с 1:0 като гост в Скопие в последния си мач от Лигата на нациите през сезон 2022/2023 г. и с който на практика гарантира мястото на страната ни във втора урна на Лига С. При всякакъв друг развой на срещата тимът ни щеше да е дори в трета урна.

Българският национален отбор по футбол ще бъде поставен чак във втора урна на Лига С в жребия за следващото издание на Лигата на нациите. Това е най-ниската позиция на тима ни в този формат на комерсиалния турнир на УЕФА, въведен през сезон 2020/2021 г.

Тогава страната ни беше част от четвърта урна в Лига В, а след като завърши на последно място в група с Уелс, Финландия и Ирландия, отборът ни слезе в Лига С, където беше поставен в първа урна за сезон 2022/2023 г. Новата крачка надолу е следствие от заетото второ място в група с Грузия, Северна Македония и Гибралтар.

Така в разпределянето на участниците за сезон 2024/2025 г. България ще бъде в една урна с Азербайджан, Косово и Фарьорските о-ви, с които не може да се паднем в една група. Тегленето ще се проведе на 8 февруари по време на редовния конгрес на УЕФА в Париж, като 16-те отбора в Лига С ще бъдат разделени поравно в четири групи.

Новост за следващото издание на Лига на нациите е, че не само победителят в потока ще се изкачва в Лига В. Шанс ще има и за заелите второ място, които ще играят плейоф на разменено гостуване с предпоследен отбор от своята група в по-горната дивизия.

Единствената неяснота в Лига С е дали в четвърта урна ще бъде Гибралтар или Литва. Двата тима ще се срещнат в директен мач през март, който ще определи кой остава в третото ниво на турнира и кой слиза в четвъртото. Това се налага заради изваждането на Русия от международния футбол.