И този сезон в Шампионската лига ще има "група на смъртта"

В нея попаднаха ПСЖ, "Борусия" (Д), "Милан" и "Нюкасъл"

31 Авг. 2023Обновена
ЕПА/БГНЕС
Таблото с разпределението по групи след жребия в Шампионската лига.

Нова "група на смъртта" ще има в Шампионската лига през сезон 2023/24, стана ясно след тегленият днес жребий в Монако. В група F попаднаха един от претендентите за отличието този сезон - "Пари Сен Жермен", германският вицешампион "Борусия" (Дортмунд), италианският гранд "Милан" и воденият от амбицията на саудитските си собственици "Нюкасъл".

Сред другите групи прави впечатление А, където ще има сблъсък между "Байерн" и "Манчестър Юн", както и С, където шампионът на Италия "Наполи" е заедно с 14-кратния победител в КЕШ/Шампионска лига "Реал".

Първите мачове в групите ще се играят на 19/20 септември, а финалът ще е на 1 юни 2024 г. на ст. "Уембли" в Лондон.

ЖРЕБИЯТ

Група A: "Байерн", "Манчестър Юн", "Копенхаген", "Галатасарай"

Група B: "Севиля", "Арсенал", ПСВ "Айндховен", "Ланс"

Група C: "Наполи", "Реал" (Мадрид), "Брага", "Унион" (Берлин)

Група D: "Бенфика", "Интер", "Ред Бул Залцбург", "Реал Сосиедад"

Група E: "Фейенорд", "Атлетико" (Мадрид), "Лацио", "Селтик"

Група F: "Пари Сен Жермен", "Борусия" (Дортмунд), "Милан", "Нюкасъл"

Група G: "Манчестър С", РБ (Лайпциг), "Цървена звезда", "Йънг Бойс"

Група H: "Барселона", "Порто", "Шахтьор" (Донецк), "Роял Антверп"

НАГРАДИТЕ НА УЕФА ЗА СЕЗОН 2022/23

След тегленето на жребия в Монако бяха отличени и носителите на наградите на УЕФА за изминалия сезон. За най-добър треньор при мъжете бе определен Хосеп Гуардиола, който изведе "Манчестър С" до първи трофей в Шампионската лига. При жените №1 стана селекционерът на английския национален отбор Сарина Вигман, която спечели европейското първенство през м.г. и изведе тима до финал на Мондиал 2023.

За най-добър футболист в Шампионската лига през изминалия сезон беше определен нападателят на "Манчестър С" Ерлинг Холанд, който изпревари Лионел Меси (като играч на ПСЖ) и съотборника си в "Сити" Кевин Де Бройне.

Специалната награда на президента на УЕФА Александър Чеферин за цялостен принос към футбола бе връчена на легендата на германския футбол Мирослав Клозе.