Медия без
политическа реклама

Депутатите безобразно сгъстиха графика за промени в Конституцията

По поправките ще се работи събота и неделя, заради повелята на партийните лидери всичко да приключи преди Коледа

12 Дек. 2023ОбновенаЛЮДМИЛ ИЛИЕВ
БГНЕС
Радомир Чолаков, Екатерина Захариева (вдясно) и Надежда Йорданова, които са водещите фигури на комисията, настояха за свръхинтензивната работа.

Времето, в което депутатите смятат да разгледат промените в Конституцията, се свива толкова, че буквално ще направи невъзможно обществеността, наблюдателите и медиите да разберат навреме какво се предлага, още по-малко да го обсъдят.

Конституционният проект, предложен от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС, беше одобрен на първо четене в пленарната зала на 8 декември. Сега предстои ключовото второ четене, на което ще бъде извършена основната работа по ревизията му. А тя далеч няма да бъде козметична - точно обратното, ще бъде много дълбока. Депутатите обаче бързат толкова много, че планират да подготвят текстовете за второто четене идващата събота и неделя - само и само да изпълнят повелята на вождовете на сглобката цялата реформа да приключи преди Коледа.

Това пролича на днешното заседание на парламентарната конституционна комисия, която работи по промените. Членовете й се събраха, за да обсъдят как да се справят в поставения от партийните шефове срок. Процедурните правила за изменение на Конституцията, по които депутатите работят, казват, че предложенията за второ четене трябва да бъдат внесени най-рано до 7 дни след първото четене. Това означава до 15 декември. Правилата обаче не дават най-късен срок – иначе казано, депутатите можеха и месец да заделят за новите предложения.

Това щеше да бъде по-подходящ срок – все пак става въпрос за най-тежката и сериозна реформа, с която парламентът може да се захване. Необходимо беше време, за да може всичко да бъде щателно обсъдено – не само от депутатите, но и от публиката, която почти нищо не разбра от свръхважната реформа, обхващаща мащабни промени в съдебната власт, служебните правителства и изборът на държавните регулаторни органи. А проведените три обществени обсъждания на конституционния проект всъщност включиха само представители на професионалните организации на магистратите и юристите.

Такова време за размисъл обаче очевидно няма да бъде дадено. Заповедта на сглобката е проектът да се гласува на второ и трето четене до зимната ваканция на Народното събрание. Така излиза, че за да спази този къс срок, конституционната комисия трябва да подготви доклад с предложенията за второ четене до началото на следващата седмица.

Днес шефът на комисията Радомир Чолаков съобщи пред колегите си, че предложенията ще могат да се внасят до 18 часа в петък. Той им предложи да заседават в събота, а ако трябва, и в неделя, за да обсъдят редакциите и да ги гласуват, така че да могат да представят готов доклад на пленарната зала в понеделник следобеда. Съпартийката му Екатерина Захариева, която е бивш правосъден министър го подкрепи; така направи и Надежда Йорданова от ПП-ДБ – също ексминистър на правосъдието. Друг десен депутат – Никола Минчев, бивш председател на парламента, се противопостави. Той настоя, че срокът е прекалено кратък, за да може обществеността да се запознае с предложенията и да реагира с какво е съгласна и с какво не.

Чолаков с въздишка си припомни, че миналата година ръководеше парламентарната правна комисия, която преправи Изборния кодекс на безумно, 18-часово заседание. „Това очевидно е някаква съдба, която я приемам смирено“, констатира печално той. След което припомни за волята на партийните лидери и окончателно обяви, че свръхинтензивният график остава.

Тук се обади Златан Златанов от „Възраждане“. Той обясни на колегите си, че съботно-неделните дни са предназначени „за семейството и почит към господа“. Чолаков с примирение констатира, че депутатите си „слагат грях“ като се занимават с такива реформи преди светите празници, но твърдо остана на решението, което предложи. Така ще чакаме редакциите в проекта до петък вечерта, а обсъждането му в комисията - в събота и неделя.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?