Медия без
политическа реклама

Северна Македония ще приеме Сергей Лавров

Руският външен министър трябва да получи разрешение от България или Гърция за прелитане

25 Ноем. 2023Обновена
БГНЕС
От началото на войната Лавров е бил само в Беларус, Турция и САЩ.

Северна Македония, която е член на НАТО, съобщи, че идната седмица ще свали временно забраната за руски полети, за да позволи на руския външен министър Сергей Лавров да участва в конференция в страната. 

В изявление на правителството се казва, че "прозорецът" ще действа от 29 ноември до 1 декември, когато в Северна Македония ще се проведе срещата на външните министри от ОССЕ.

Русия е една от 57-те страни членки на ОССЕ, която в момента се председателства от Северна Македония. Повечето европейски страни забраниха полетите от Русия, след като тя нахлу в Украйна през февруари 2022 г. 

Не е ясно дали Лавров ще приеме поканата за конференцията, която според външния министър на Северна Македония му бе отправена миналата седмица. 

За да стигне до страна, която няма излаз на море, на руската делегация ще й се наложи да мине през въздушното пространство на други членки на ЕС и НАТО. 

С изключение на Беларус Лавров не е посещавал нито една европейска страна от началото на войната в Украйна. Досега е бил само в Турция, член на НАТО без забрана за руски полети, и в централата на ООН в Ню Йорк, припомня Associated Press.

„Вариантите (за това през кое въздушно пространство трябва да премине руският самолет) не са много, това са България и Гърция. Ако вземем решение (за присъствието на Лавров), не виждам защо те (България и Гърция) да възразят, заради възможността за изключения, каквато е срещата на върха на ОССЕ. Лавров беше и в Ню Йорк, в рамките на ООН, не беше в САЩ на двустранно посещение. Той не идва на посещение в Скопие, тук той идва в ОССЕ. Трябва да направим разликата между двустранния и мултилатералния характер на срещата", коментира македонският външен министър Буяр Османи, предаде БТА. 

На въпрос каква е позицията на Киев за пристигането на Сергей Лавров в Скопие той посочи, че е в постоянна комуникация с украинския си колега.

„Бях и в Киев, разбирам колко деликатен е въпросът и това усложнява още повече работата ни. При такова разделение идването на един рискува пристигането на друг. За нас е важно ОССЕ да продължи да работи”, каза Османи. 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?