20-годишен бразилец поведе "Реал" към 1/2-финалите

"Борусия" (Д) вкара важен гол при гостуването на "Манчестър С" в Шампионската лига

07 Апр. 2021Обновена
ЕПА/БГНЕС
Героят на вечерта в Мадрид Винисиус Жуниор (вляво) получава поздравления от съотборника си Лукас Васкес, след като е оформил крайния резултат на ст. "Алфредо ди Стефано".

"Реал" (Мадрид) победи "Ливърпул" с 3:1 в първия мач от най-зрелищния 1/4-финал в Шампионската лига и направи решителна стъпка към финалната четворка в най-престижния европейски клубен турнир по футбол. Домакините на тренировъчния ст. "Алфредо ди Стефано" в испанската столица вкараха два гола през първото полувреме и не позволиха на английския шампион да извлече достатъчно позитиви от порива в играта си веднага след почивката.

Разликата в двубоя направи 20-годишният нападател на "кралския клуб" Винисиус Жуниор, който отбеляза два гола за първенеца на Испания. Бразилецът откри резултата след феноменален извеждащ пас на Тони Кроос в 27-ата мин. и фиксира финалната разлика след подаване на Лука Модрич вътре в наказателното поле в 65-ата.

Междувременно Марко Асенсио беше направил 2:0 в 36-ата мин. след грешно връщане на топката в защитата на "Ливърпул". Гостите от Мърсисайд успяха да върнат интригата в 51-вата мин. чрез Мохамед Салах, който се спаси на сантиметри от засада и вкара от границата на вратарското поле. Попадението на египтянина все пак донякъде запази шансовете на "червените", които ще са домакини в реванша на ст. "Анфилд" другата сряда (14 април).

🇧🇷 Sum up Vinícius Júnior against Liverpool in one word...#UCL pic.twitter.com/GFo3HTkwS7

— UEFA Champions League (@ChampionsLeague) April 6, 2021

Реален шанс да сътвори минисензация на 1/4-финалите има "Борусия" (Дортмунд). Въпреки че беше сочен като аутсайдер в сблъсъка с "Манчестър Сити", германският тим загуби гостуването си на ст. "Етихад" само с 1:2, като до 90-ата мин. резултатът беше равен.

Англичаните откриха резултата още в 19-ата мин. благодарение на капитана Кевин де Бройне, завършил многоходова комбинация след пас на Рияд Марез. В 30-ата мин. съдията Овидиу Хацеган първо даде, а после отмени дузпа за "Сити", след като прегледа ситуацията с ВАР.

Гостите от Дортмунд не се отказаха да атакуват противниковата врата и усилията им бяха възнаградени в 84-тата мин. Тогава Марко Ройс се възползва от чудесен извеждащ пас на Ерлинг Холанд и реализира 18-ия си гол за "жълто-черните" в ШЛ, с което стана най-резултатният играч на клуба в историята на турнира.

⚫️🟡 Marco Reus = Dortmund's all-time leading Champions League scorer (18) 👏#UCL pic.twitter.com/aBDpYtRplb

Все пак в заключителните минути домакините се хвърлиха на тотален щурм и в последната минута от редовното време той даде резултат. Илкай Гюндоган получи топката в наказателното поле и я върна към Фил Фоудън, който хладнокръвно донесе победата на "гражданите".

Заради отбелязания гол на чужд терен обаче "Борусия" ще бъде в изгодна позиция за реванша на своя ст. "Сигнал Идуна Парк" в Дортмунд идната сряда (14 април).

ШАМПИОНСКА ЛИГА 2020/2021, 1/4-ФИНАЛИ

"Манчестър Сити" - "Борусия" (Дортмунд) 2:1 (Де Бройне 19, Фоудън 90; Ройс 84) / реваншът е на 14 април

"Реал" (Мадрид) - "Ливърпул" 3:1 (Винисиус 27, 65, Асенсио 36; Салах 51) / 14 април