"Сити" и "Реал" са първите 1/8-финалисти в Шампионската лига

"Гражданите" за първи път не вкараха гол, но първи си гарантираха класирането

12 Окт. 2022Обновена
ЕПА/БГНЕС
След консултация с VAR португалският рефер Артур Соареш Диаш показва червен картон на испанския защитник на "Манчестър Сити" Серхио Гомес (вляво) заради фаул срещу откъсващ се играч на "Копенхаген" в средата на първата част от мача в столицата на Дания.

Шампионът на Англия "Манчестър Сити" стана първият сигурен 1/8-финалист в най-престижния клубен турнир по футбол - Шампионската лига. "Гражданите" завършиха 0:0 като гости на датския "Копенхаген" и си гарантираха и на теория едно от първите две места в група G.

След три поредни победи с голова разлика 11:1 на старта на новия сезон така или иначе беше ясно, че британците ще продължат във фазата на елиминациите. В IV кръг обаче мениджърът Хосеп Гуардиола направи куп промени в стартовата си единайсеторка, включително оставяйки головата машина Ерлинг Холанд цял мач на пейката.

Това, в комбинация с отменен гол на Родри, пропусната дузпа от Рияд Марез и червен картон на Серхио Гомес още в средата на първото полувреме, доведе до първи мач на "Сити" без отбелязан гол от началото на кампанията. И все пак манчестърци станаха първият отбор, който си осигури класирането тази вечер.

В късните мачове своето място в Топ 16 по драматичен начин подпечата и рекордьорът в турнира и настоящ носител на титлата "Реал" (Мадрид) в група F. 14-кратният шампион на Европа се добра до равенство 1:1 като гост срещу украинския "Шахтьор" (Донецк), отбелязвайки изравнителния гол в 5-ата минута от добавеното време на ст. "Легия" във Варшава.

Герой за гостите в полската столица се оказа германският централен защитник Антонио Рюдигер, който прати топката с глава във вратата на излезлия да го пресрещне страж на "миньорите" Анатолий Трубин. И двамата замесени в ситуацията пострадаха тежко при случилия се сблъсък във въздуха, разкървавил носа на бранителя на испанците и оставил украинския страж да лежи на тревата няколко минути, за да получи медицинска помощ.

Голямата сензация на вечерта сътвори израелският "Макаби" (Хайфа), който зашлеви звучен шамар на един от предварителните фаворити в група Н - 2:0 у дома срещу "Ювентус". В другия мач от потока "Пари Сен Жермен" и "Бенфика" не можаха да излъчат победител, завършвайки 1:1 в Париж, и така никой от двата тима не успя да се откъсне в класирането, оставяйки развръзката за финалните два кръга.

В група Е борбата също ще продължи до последно, като всеки от четирите тима има своите шансове за участие в 1/8-финалите. "Челси" спечели втора победа в голямото дерби с "Милан", побеждавайки с 2:0 като гост в Италия (след 3:0 в Англия предния кръг).

Двубоят на "Сан Сиро" беше предрешен от спорно решение на рефера Даниел Зиберт в 20-ата мин. - германският арбитър отсъди дузпа и изгони с директен червен картон централния бранител на "росонерите" Фикайо Томори за задържане в наказателното поле. От 11-метровия удар Жоржиньо откри резултата, а четвърт час по-късно лондончани вкараха и втория си гол чрез Пиер-Емерик Обамеянг.

Същевременно "Динамо" (Загреб) и "Ред Бул" (Залцбург) завършиха 1:1 в хърватската столица и така два кръга преди края четирите отбора са събрани на 3 точки разстояние. "Челси" е лидер със 7 т., следван от "Ред Бул" с 6 т., а "Милан" и "Динамо" са с по 4 т.

ШАМПИОНСКА ЛИГА 2022/2023 - IV КРЪГ

ГРУПА E

"Динамо" (Загреб) - "Ред Бул" (Залцбург) 1:1 (Любичич 40; Зайвалд 12)

"Милан" - "Челси" 0:2 (Жоржиньо 21-д, Обамеянг 34)

Класиране: 1. "Челси" (7 т.); 2. "Ред Бул" (6 т.); 3. "Милан" (4 т.); 4. "Динамо" (4 т.).

ГРУПА F

"Шахтьор" (Донецк) - "Реал" (Мадрид) 1:1 (Зубков 46; Рюдигер 90+5)

"Селтик" - РБ (Лайпциг) 0:2 (Вернер 75, Форсберг 84)

Класиране: 1. "Реал" (10 т.); 2. РБ (6 т.); 3. "Шахтьор" (5 т.); 4. "Селтик" (1 т.).

ГРУПА G

"Копенхаген" - "Манчестър Сити" 0:0

"Борусия" (Дортмунд) - "Севиля" 1:1 (Белингам 35; Нианзу 18)

Класиране: 1. "Манчестър С" (10 т.); 2. "Борусия" (7 т.); 3. "Севиля" (2 т.); 4. "Копенхаген" (2 т.).

ГРУПА H

"Макаби" (Хайфа) - "Ювентус" 2:0 (Атзили 7, 42)

"Пари Сен Жермен" - "Бенфика" 1:1 (Мбапе 40-д; Жоао Марио 62-д)

Класиране: 1. ПСЖ (8 т.); 2. "Бенфика" (8 т.); 3. "Ювентус" (3 т.); 4. "Макаби" (3 т.)