Медия без
политическа реклама

Златният ансамбъл ще ни радва само до октомври

След световното първенство в Япония този екип ще прекрати дейността си, за да отстъпи място на следващите български надежди в художествената гимнастика

10 Авг. 2021
БОК
Те вече постигнаха голямата цел и сега спокойно могат да се посветят на други поприща.

Безапелационно извоюваната първа олимпийска титла за българската художествена гимнастика направи момичетата от националния ансамбъл едни от най-разпознаваемите лица на България. Почти всеки вече може да изреди без напрежение петте грации на треньорката Весела Димитрова - Симона Дянкова, Стефани Кирякова, Мадлен Радуканова, Лаура Траатс и Ерика Зафирова, защото те прекъснаха продължилата 25 години хегемония на Русия в този спорт, а в Токио прозвуча "Мила родино".

Но, за съжаление, тези пет великолепни момичета няма да радват българските спортни фенове още дълго. Те остават в залата само до световното първенство тази година, което ще е отново в Япония - в Китакюши, между 27 и 31 октомври. След това този златен квинтет ще престане да съществува.

"Сега ще си починем, имаме наистина нужда от почивка, от малко спокойствие, защото наистина ни се събра много напрежение тези дни. А след това ни очаква отново тук, в Япония, световно първенство, което може би ще е последното ни като отбор", анонсира веднага след триумфа в Токио капитанката на ансамбъла Симона Дянкова.

Наистина, след 5 години ежедневни изтощителни тренировки, посветени на една единствена цел - олимпийската титла, те са в правото си да се оттеглят от килима, независимо че са съвсем млади. Дянкова всъщност е най-голямата - на 27 г., докато останалите са много по-малки: Траатс и Зафирова са на по 22, Радуканова е на 21, а Кирякова само на 20.

Но те наистина няма какво повече да доказват, след като стъпиха на олимпийския връх. Животът е пред тях и има толкова много интересни поприща, на които да се отдадат. 

Пък и така ще се спази традицията след края на един олимпийски цикъл да се сформира нов екип, който да работи целенасочено за следващите игри. След Рио `16, когато предишният национален ансамбъл спечели първия медал след Атланта `96 - бронзовия, всички момичета се отказаха по същия начин от спорта.

Ренета Камберова бе почти на 26 и след отказването стана член на УС на федерацията по художествена гимнастика и общински съветник в родния Пазарджик, отговарящ за спортната дейност в града. Връстничката ѝ Михаела Маевска стана помощник на Весела Димитрова в настоящия златен ансамбъл. Треньор стана и Цветелина Найденова (на 22 г. в Рио `16), а Любомира Казанова (тогава на 20) създаде семейство с бившия световен шампион по гребане за младежи Александър Александров. Християна Тодорова (почти на 22 на игрите през 2016-а) пък вече е депутат от "Има такъв народ".

Що се отнася до традицията за силен български ансамбъл и след Токио 2020 - тя, без съмнение, ще бъде продължена, защото такъв е стилът на ръководството на федерацията начело с Илиана Раева. Както и преди пет години, ще бъдат направени серии от контролни състезания, за да се подберат най-обещаващите млади грации, които ще работят в залата "къртовски и като войници" (по Илиана Раева), посветени на една цел - защита на титлата в Париж `24.

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?