Ирландия прегази Франция в Марсилия на старта на Шестте нации

"Петлите" отстъпиха с 21 точки разлика, след като играха 50 минути с човек по-малко

03 Февр. 2024
ЕПА/БГНЕС
Андрю Портър (№1) е вдигнал във въздуха крилото Калвин Наш, който току що е отбелязал третото от петте есета за Ирландия в Марсилия.

С шеметен триумф за Ирландия и съответно дълбоко разочарование за Франция започна тазгодишното издание на най-авторитетния ръгби турнир в света Шестте нации. Ирландците нанесоха съкрушителен удар с 38:17 над "петлите" насред "Стад Велодром" в Марсилия в първия мач от надпреварата, който бе определян предварително и като сблъсък между основните фаворити.

Гостите обаче в нито един момент не оставиха съмнения, че са по-добри и дадоха голяма заявка за спечелването на турнира. Превъзходството на Ирландия се изрази и в петте им есета (на Джеймисън Гибсън-Парк, Тейг Берн, Калвин Неш, Дан Шийнън и Ронън Келъхър) срещу само две за французите (Дамиен Пено и Пол Габрилаге). Като малко извинение за домакините бе фактът, че 50 минути те играха с човек по-малко, след като в 30-ата мин. Пол Вилемс бе изгонен за втори жълт картон след две опасно високи влизания срещу съперници.

Въпреки това до към 60-ата мин. французите опитаха да бъдат равностойни и се държаха на едно пълно есе (7 т.) разлика от гостите, държейки резултата 17:24. След това обаче те бяха пометени, не успяха да отбележат нито една точка и загубиха в крайна сметка с 21 т. пасив.

Силен мач за ирландците изнесе флай-халфът Джак Краули ("Мюнстър"), който пое тежката задача за играе с екипа с №10, носен в последните години от отказалия се след световното първенство във Франция легендарен капитан Джонатан Секстън. Краули завърши мача като най-резултатен играч с 13 точки (10 от допълнителни удари след есета и 3 от наказателен удар).

Първият кръг от Шестте нации продължава с два двубоя в съботния ден: Италия - Англия (16:15 ч. наше време) и Уелс - Шотландия (18:45 ч.), като и двата ще бъдат излъчени директно за България в ефира на "Макс спорт".