Медия без
политическа реклама

"Шестте нации 2024" идва със знакови липси и много неизвестни

Франция и Ирландия са фаворитите за спечелването на най-значимия ръгби турнир в Европа, но трудно ще видим Голям шлем

ЕПА/БГНЕС
От Грегори Алдрит (вдясно) се очаква да поведе Франция в Шестте нации като капитан при отсъствието на лидера на тима Антоан Дюпон (в средата, на заден план).

Едно от най-значимите събития за любителите на ръгби спорта - ежегодният турнир "Шестте нации", започва в петък вечер от 22:00 ч. наше време със сблъсъка между два от основните претенденти за трофея през 2024 г. (Франция и Ирландия). Надпреварата ще се проведе за 130-и път (включително с предшестващите формати "Домашно първенство на нациите" и "Петте нации"), а за 25-и път ще е в настоящия си вид с шест отбора - Англия, Шотландия, Уелс, Ирландия, Франция и Италия.

За трета поредна година надпреварата ще се предава за България по каналите на "Макс спорт", като почти всички срещи ще бъдат излъчени пряко. Специално за "Сега" своите очаквания за турнира споделя националът по ръгби, състезател и треньор на "Локомотив" (Сф) Костадин Дебренлиев, който ще е един от коментаторите на мачовете от "Шестте нации".

С огромно нетърпение всички почитатели на ръгбито очакваме старта на най-стария международен турнир в света в този спорт. Още през последните две десетилетия на XIX век, когато индустрията тепърва е навлизала в живота на човечеството, вече са се играли мачове от тази надпревара. В момента той дори е най-гледаният ръгби турнир, извън световното първенство, като задминава дори Ръгби Чемпиъншип (турнира на Южното полукълбо с участието на Южна Африка, Нова Зеландия, Австралия и Аржентина).

През последните години забелязваме трансформиране на консервативната игра в "Шестте нации" и търсене на повече атрактивност, т.е. мачовете вече се печелят от отборите, които са отбелязали повече есета. През м.г. вече всичките 15 мача са били спечелени от тези отбори, докато през 2021 г. победителите в само 8 от 15-те мача са били тези, които са надделяли при есетата. Това значи, че треньорите на отборите в "Шестте нации" са осъзнали, че трябва да търсят по-красиво ръгби, ако искат да настигнат силните съперници от Южното полукълбо. А и есетата грабват публиката, дават енергия и инерция на отборите.

Тази година като основни фаворити се очертават Франция и Ирландия, а много близо до тях е Англия. И въпреки това, селекционерът на шотландците Грегър Таузенд е сглобил много силен състав, който може дори да се пребори за второто място. Лично аз очаквам Шотландия да направи много силен мач срещу Франция и дори да победи ирландците. При всички случаи обаче ще бъде много трудно някой да спечели Големия шлем (б.ред. - да постигне победи над всички останали съперници).

Нека обаче погледнем моментното състояние на отделните отбори

 

Франция

Французите претърпяха голямо разочарование по време на световното първенство, на което бяха домакини, тъй като очакваха да станат шампиони на планетата или поне да играят на финал. Сега по време на "Шестте нации" те няма да могат да разчитат на няколко контузени (Ромен Нтамак още не е възстановен, с травма е и Мелвин Жамине) и най-вече на капитана Антоан Дюпон, който реши да пропусне турнира, за да се подготви да помогне на Франция в турнира по ръгби-7 по време на олимпийските игри. В отсъствието на Дюпон за капитан бе определен Грегори Алдрит, но тимът има и други лидери, като Томас Рамос и Шарл Оливон, самият той бивш капитан. Лидерски заложби има и едва 21-годишният център на "Бордо" Никола Депортиер, който играе с удивително спокойствие. Очаква се известна промяна в играта на "петлите", тъй като имат нов треньор на тъча - Лоран Сомпер, както и нов треньор на атаката - Патрик Арлетас. Французите имат своя шанс да спечелят "Шестте нации" и дори имат предимство пред останалите, но е важно да си оправят дисциплината в играта.

 

Ирландия

Дори след отказването на легендарния си капитан Джонатан Секстън и след отсъствието на толкова основни състезатели заради контузии, ирландците продължават да имат страхотен състав с невероятна дълбочина. Ключово може да се окаже привличането на селекционера на световния шампион Южна Африка Жак Нийнабер за треньор на ирландския "Лейнстър", който показа на играчите там (б.ред. повечето от тях са ирландски национали) как трябва да играеш, за да бъдеш на топ ниво, особено в защита. А на световното първенство се видя, че "детелините" имат проблеми с дисциплината в защита. Ако селекционерът Анди Фарел успее да разреши този проблем, ще има възможност да спечели дори Голям шлем.

 

Англия

Бронзовите медалисти от изминалото световно първенство ще бъдат без своя капитан и голям лидер Оуен Фарел, който се оттегли временно от националния отбор заради метални проблеми - свои и на близките си, в следствие на агресивно поведение на фенове в социалните мрежи. Сега в негово отсъствие "обувките му" на лидер на "розите" ще носи Джейми Джордж (съотборник на Фарел в "Сарасинс"). Той е много опитен играч и един от най-добрите талоньори в световен мащаб. Водят го дори за най-добрият хвърлящ талоньор (95-96% успеваемост). Очаква се на позицията на Фарел да застане Джордж Форд ("Сейл шаркс"), но отлична перспектива има за дебютанта Фин Смит ("Нортхемптън"). Всъщност англичаните отново ще представят една добра смесица между млади и опитни играчи. Те ще имат проблясъци, но вероятно и неуспешни моменти, но това е част от процеса на селекционера Стив Бортуик да докара отбора до топ ниво, за да опита да спечели световната титла през 2027 г. в Австралия (б.ред. - там, където извоюва първата и единствена до момента титла - през 2003 г. Неприятната вест е, че на една от последните тренировки се контузи суперталантът Маркъс Смит ("Арлекин"), който ще пропусне гостуването срещу Италия в събота.

 

Уелс

Уелската федерация прескочи един много голям капан с договорите на техните провинциални играчи. На миналото издание на "Шестте нации" уелсците не се представиха добре, въпреки завръщането на новозеландския си треньор Уорън Гатланд, но на световното първенство показаха, че могат да бъдат опасен отбор. Те играят много отбранително ръгби, разчитат на агресивна защита. Техните есета е по-вероятно да дойдат от грешки на съперника, отколкото от някои невероятни отигравания на Уелс. Най-неприятната новина за тях бе решението на големия талант Луис Рийс-Замит да се прехвърли в САЩ и да се пробва НФЛ (първенството им по американски футбол). Неговата скорост, екплозивност и смяна на посоката определено ще липсват на Уелс.

 

Шотландия

Три поредни години шотландците се класираха по средата, на трето място, в "Шестте нации". Сега обаче са готови да си покажат зъбите. Треньорът Грегър Таузенд успя да привлече един страхотен английски талант - Алек Хепбърн ("Екзитър Чийфс"), който е в невероятна форма. Играчът с №12 на "Нортхемптън" Рори Хътчинсън отново спечели повиквателна и на него сигурно ще се разчита, още повече, че шотландците нямат добър втори плеймейкър, освен Фин Ръсел ("Бат"), като с това отстъпват на Франция и Ирландия. Към тях трябва да се причисли и подписалият с "Тулуза" Блеър Кингхорн, който показва добра форма, а и тенденция да бъде плеймейкър във френския си клуб.

 

Италия

Този отбор представлява много голям интерес, тъй като през последната година направиха огромни реформи. Италианците имат нов селекционер - аржентинецът Гонсало Кесада, водил досега "Стад Франсе". Значителна част от състава му включва играчи на "Бенетон", които демонстрират чудесна форма в Юнайтед Ръгби Чемпиъншип (URC) и даже в момента са на второ място. Досега при предишния наставник - новозеландеца Киърън Краули, италианците опитваха да играят много атрактивно ръгби и да атакуват отвсякъде. Сега обаче те вероятно ще бъдат по-консервативни, ще използват невероятните си Томазо Алън и Паоло Гарбизи, както и своите "деветки" като Алесандро Гарбизи и Мартин Паже-Рело. Ще използват интелигентни шутове и постоянна преса в търсене на победата.

 

ИГРАЧИТЕ, КОИТО ДА БЪДАТ НАБЛЮДАВАНИ

Фокусът на вниманието трябва да бъде насочен към няколко ръгбисти, чието представяне може да се окаже ключово за отборите им. От страна на Италия това е Андже Капуоцо ("Тулуза"). При французите от изключителна важност ще бъде Матийо Жалибер ("Бордо"), в отсъствието на Дюпон и Нтамак. При ирландците Киърън Фраули ("Лейнстър") е невероятен и многофункционален играч, който може да играе №10, 12, 14 и 15, но за "детелините" не по-малко ценен ще е новият им капитан Питър О'Махони ("Мюнстер") - стопроцентовото олицетворение на ирландец, срещу когото е много трудно да се играе. Шотландците продължават да са зависими от Фин Ръсел ("Бат"), както стана дума. За Уелс много важен ще е новият капитан Дафид Дженкинс ("Екзитър"), при отсъствието и отказването на редица досегашни лидери. И накрая няма да е пресилено, ако се каже, че ролята и нивото на представяне на духовните лидери на тима Маро Итоже ("Сарасинс") и Елис Гендж ("Бристъл") ще се окажат решаващи за преставянето на Англия.

Ключови думи:

ръгби, Шестте нации

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?