Медия без
политическа реклама

"Локомотив" (София) се завърна! Или не съвсем...

Настоящият клуб на "червено-черните" няма никаква юридическа връзка с "железничарите", извадени от А група през 2015 г.

SPORTAL.BG
На козирката над сектор А на стадиона в кв. "Надежда" все още стои изписано името на ПФК "Локомотив София" АД - клубът остана без лиценз за професионален футбол през 2015 г., но продължава да съществува.

През сезон 2021/2022 "Локомотив" (София) ще участва в българското футболно първенство за първи път след 6-годишна пауза. Завръщането на едно от най-обичаните в исторически план имена в елита съвсем естествено предизвика еуфория сред запалянковците на "червено-черните".

Както те, така и по-широката аудитория - включително медийната част от нея, обаче сякаш пропуснаха факта, че настоящият отбор на "железничарите" де факто и де юре няма нищо общо с автентичния столичен клуб, изваден през 2015 г. от А група заради натрупани задължения към НАП. Онзи клуб, издържан в продължение на 21 години от Николай Гигов и прехвърлен впоследствие на бизнесмените Кирил Льосков и Петър Касев, продължава да съществува в правния мир и дори не е обявен във фалит.

Няма как да не бъде направена аналогия с историята на гранда ЦСКА, заточен от БФС по същото време и по същата причина като "Локо" (Сф) във В група. Всъщност двата емблематични столични тима започнаха заедно престоя си в трета дивизия, но скоро пътищата им се разделиха и съдбата им се разви по коренно различен начин. Ето какво се случи с "червено-черните" оттогава насам:

След като стана ясно, че бронзовият медалист за 2014/2015 г. "Локомотив" (Сф) няма да получи професионален лиценз за следващия сезон заради дългове към държавната хазна, оръжейният бос Николай Гигов обяви, че се оттегля от футбола. Акциите бяха прехвърлени на ексцентричните предприемачи Льосков и Касев, които обаче бързо си навлякоха гнева на феновете със своята тотална управленска несъстоятелност.

Заради липса на финансиране представителният отбор на "Локо" изигра само един мач в Югозападната В група в началото на сезон 2015/2016, след което беше изваден от дивизията заради неявяване на два поредни двубоя. Някъде в този момент ПФК "Локомотив-София" АД на практика престана да функционира, но клубът така и никога не бе обявен в несъстоятелност и според фирменото му досие към днешна дата той продължава да развива дейност. Като негови официални представители в Търговския регистър все така са вписани Кирил Льосков и Петър Касев, въпреки че вторият почина на 21 април т.г.

За да съхранят традициите на "железничарите", през септември 2015 г. група ветерани на клуба, предвождани от Иван Василев, Бойчо Величков и Ивайло Паргов, основаха чисто нов клуб - ФК "Локомотив София 1929" АД. С него "червено-черните" започнаха участие от най-ниското ниво на футбола у нас - А окръжна група, като още при дебюта си в четвърта дивизия триумфираха като шампиони в група "Север" на София-град и придобиха право да играят във В група през сезон 2016/2017.

Това обаче не им се наложи, защото при преформатирането на българското първенство през лятото на 2016 г. новият "Локомотив" (Сф) получи място директно в новосформираната Втора професионална лига. "Железничарите" прекараха във втория ешелон последните пет сезона, като най-близо до завръщане в елита преди настоящата кампания бяха през 2017/2018 г. Тогава те стигнаха до бараж за влизане в Първа лига, в който отстъпиха с дузпи пред "Витоша" (Бистрица).

Големият въпрос сега е: може ли този отбор на "Локо" да се възприема за наследник на 4-кратния шампион на България, който дори не е закрит като клуб? Реално погледнато, "Локомотив 1929" е в аналогична ситуация като "ЦСКА 1948" - клуб, създаден от ветерани и фенове на "армейците", несъгласни с преобразуването на "Литекс" (Ловеч) в "ЦСКА-София" през лятото на 2016 г., но без юридическо основание да претендира за правоприемник на 31-кратните шампиони.

Разликата при "Локо" е, че той поне има цялата фенска маса на "червено-черните" зад гърба си. Което все пак не го прави истинския клуб и принципно не му дава право да се асоциира с успехите на предишните поколения "железничари".

В 92-годишната си история освен 4 шампионски титли на страната (1940, 1945, 1964, 1978) "Локомотив" (София) е печелил 4 пъти Купата на България (1948, 1953, 1982, 1995) и веднъж Балканската купа (1973). Дълги години тимът от столичния кв. "Надежда" беше и редовен участник в евротурнирите, като най-доброто му представяне е 1/4-финал за Купата на УЕФА през 1980 г.

Клубът е дал на българския футбол и някои от най-великите играчи в историята начело с Никола Котков-Котето и Атанас Михайлов-Начко.

Ключови думи:

футбол, Локомотив-София

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?