Стрелците донесоха втори медал за България на Европейските игри

Кануистът Ангел Кодинов ще гребе във финала на 500 м след трето време в сериите

24 Юни 2023
SPORTAL.BG архив
Антоанета Костадинова и Самуил Донков спечелиха втория медал за България на Европейските игри в Полша.

България спечели втори медал от Европейските игри в Краков-Малополска `23. След като каратистката Ивет Горанова заслужи сребро на кумите в кат. до 55 кг, стрелците Антоанета Костадинова и Самуил Донков извоюваха бронз в надпреварата на 10 м пистолет за смесени отбори.

В престрелката за 3-то място българският дует се наложи убедително над италианците Мария Варикио и Федерико Малдини с 16:2. Преди това в квалификациите Костадинова и Донков дадоха четвърти резултат със сбор от 576 т. Шампион стана другият италиански състав - Сара Костантино и Паоло Мона, който във финала победи арменците Елмира Карапетян и Беник Хлгатян със 17:7.

Антон Ризов пък участва в индивидуалното състезание на 10 м пушка, в което даде 4-ти резултат в квалификацията (629,6 т.), но остана на последното 8-о място във финала със 152,3 т. Златото заслужи Данило Солацо (Италия) след престрелка с Максимилиан Улбрих (Германия).

ТАЕКУОНДО

На крачка от медал остана таекуондистът Любомир Богданов, който в схватката за 3-то място в кат. до 54 кг отстъпи пред Андреа Конти с 0-2 рунда (3:5, 1:2).

Българинът стигна до мача за бронза, след като победи в първия си двубой Бартоломей Вишорек (Полша) с 2-0, а след това загуби на 1/4-финалите със същия резултат от Саяд Дадашов (Азербайджан). Богданов бе изтеглен на репешаж, където се наложи с 2-1 над Халед Абдел Халим (Германия).

При 49-килограмовите жени Николет Костова отстъпи с 0-2 в първия си мач срещу Виргиния Маестро (Италия).

БОКС

С две победи започна българското участие в боксовия турнир при мъжете. В кат. до 57 кг Хавиер Ибанес надделя над Джуд Галахър (Ирландия) с 4:1 съдийски гласа. Във II кръг националът ни ще се изправи срещу Тарас Бондарчук (Украйна) на 27 юни.

Втория успех осигури Радослав Росенов в кат. до 63,5 кг. Той заслужи 4:0 гласа в мача срещу представителя на Босна и Херцеговина Ваел Мехри. За място на 1/4-финалите 19-годишният тийнейджър ще се изправи на 25 юни срещу Рийс Линч (Великобритания).

КАНУ-КАЯК

Шанс да се бори за медал днес ще има кануистът Ангел Кодинов. В сериите на 500 м вчера българинът даде 3-то време в своята гонка и директно се класира за финала, който по програма трябва да започне в 13:57 ч. наше време.

На 500 м едноместен каяк при жените пък Александра Михалашвили ще участва във Финал Б, след като остана 5-а в серията си и зае 7-о място в 1/2-финала.

КАТЕРЕНЕ

И двамата български катерачи не успяха да влязат в Топ 8 за финалите на трудност при мъжете и жените. В квалификациите Юлия Керемидчиева натрупа 33 т. и зае 13-о място от 17 участнички. Матей Мицев пък събра 28 т. и се нареди 17-и от 18 състезатели.

СТРЕЛБА С ЛЪК

Българският отбор в състав Добромира Данаилова и Иван Банчев отпадна още на 1/16-финалите от елиминациите в надпреварата на рекърв за смесени отбори. Нашите стрелци с лък загубиха с 0:6 от отбора на Молдова в състав Александра Мирка и Дан Олариу, след като отстъпиха и в трите сета - 35:40, 31:39 и 35:39.

В индивидуалната квалификация на рекърв при мъжете Банчев събра 640 т., които му отредиха 38-о място сред 47 участници.