Дания е първият 1/4-финалист на Евро 2020

"Червеният динамит" разгроми Уелс с 4:0 и очаква за следващия си мач Нидерландия или Чехия

26 Юни 2021
Туитър
Каспер Долберг изстрелва топката към вратата на Уелс, за да отбележи първия гол в мача

Отборът на Дания стана първият 1/4 финалист на Евро 2020, след като разгроми с 4:0 състава на Уелс в мач №1 от директните елиминации на първенството.

С два гола се отличи Каспер Долберг, който се разписа по веднъж през двете части на срещата и материализира пълното превъзходство на "червения динамит". А в самия край на мача Йоаким Меле и Мартин Брайтуайт направиха разгрома на уелсците пълен.

Мачът се игра на "Йохан Кройф Арена" в Амстердам и 90% от публиката по трибуните бе от датчани, които се възползваха от правилото, че имат право без никакви сертификати или тестове да влязат и да пребивават 12 часа в Нидерландия.

Те обаче бяха притихнали в първите 10 минути, в които отборът на Уелс имаше две отлични положения за гол, но и двата изстрела на капитана на уелсците Гарет Бейл пратиха топката встрани от вратата.

Последва мигновена промяна в подреждането на тима от страна на треньора на Дания Каспер Хюлманд и датчаните установиха пълен контрол над събитията на терена. Натискът им даде резултат в 27-ата мин., когато Каспер Долберг шутира прецизно от границата на наказателното поле и вкара топката във вратата на Уелс за 1:0.

⏸️ HALF-TIME ⏸️

🇩🇰 Dolberg fires Denmark in front
🏴󠁧󠁢󠁷󠁬󠁳󠁿 Bale with Wales' best chance so far

Who's scoring next? 🤔#EURO2020

— UEFA EURO 2020 (@EURO2020) June 26, 2021

23-годишният Долберг, който на "Йохан Кройф Арена" сякаш бе у дома си (той игра за "Аякс" в периода 2016-19, преди да бъде продаден в "Ница"), удвои преднината две минути и половина след почивката, когато се възползва от лошо отбита топка от уелски защитник, овладя я и от 3 метра реализира с бомбен шут.

Това бе неговият 9-и гол за националния отбор при 28-ия му мач и второ попадение от две изиграни срещи за Дания на Евро 2020. Така той стана първият датски футболист, вкарал два или повече пъти в един мач на голямо първенство след Никлас Бендтнер при загубата с 2:3 от Португалия на Евро 2012.

🇩🇰 Kasper Dolberg is the first Danish player to score two or more in a match at a major tournament since Nicklas Bendtner against Portugal at EURO 2012 ⚽️⚽️#EURO2020 pic.twitter.com/7croaI07JL

До края на мача датчаните пропуснаха още няколко удобни положения от чисти позиции да увеличат своя аванс, докато техните съперници от Уелс така и не можаха да се възползват от редките проблясъци в играта си.

И все пак Дания имаше последната дума. Първо Йоаким Меле заби топката в уелската врата за 3:0 в 89-ата мин., а в добавеното време Мартин Брайтуайт оформи разгрома - 4:0.

На 1/4-финала, който по програма е на 3 юли в Баку, тимът на Дания ще срещне победителя от мача Нидерландия - Чехия, който ще се играе утре от 19 ч. в Будапеща.