Унгария нанесе най-тежката домашна загуба на Англия от близо век

Германия се разправи по унизителен начин с европейския шампион Италия в Лигата на нациите

15 Юни 2022
ЕПА/БГНЕС
Топката влита в мрежата на безпомощния английски вратар Аарън Рамсдейл след техничния изстрел на Роланд Шалай за 2:0 в 70-ата мин. Кошмарът за "трите лъва" тепърва предстоеше.

Английският национален отбор по футбол допусна шокиращо поражение с 0:4 срещу Унгария на ст. "Молиню" в Уулвърхемптън. Двубоят бе от четвъртия кръг в група 3 от Лига А на европейския турнир Лига на нациите и се превърна в исторически и за двете страни.

За родината на футбола това е най-тежката домакинска загуба от почти един век. За последен път "трите лъва" са падали с четири гола разлика на свой терен на 31 март 1928 г., когато отстъпват с 1:5 срещу Шотландия на "Уембли".

За "маджарите" пък това е нов рекорд за най-изразителен успех като като гости срещу англичаните, задминавайки трите гола разлика от паметната победа с 6:3 през 1953 г. също на митичния стадион в Лондон.

Два гола в дома на "вълците" късно снощи отбеляза Роланд Шалай, открил резултата в 12-ата мин. и удвоил в 70-ата. Кошмарът за британците стана пълен в последните десет минути - в 80-ата Жолт Наги отбеляза за 3:0, в 82-рата Джон Стоунс беше изгонен с втори жълт картон, а в 89-ата Даниел Газдаг оформи крайния резултат.

"Тежка вечер. Отговорността е моя. Нося вината за слабото ни представяне във всички четири мача - коментира селекционерът Гарет Саутгейт, след като тимът му беше изпратен с бурни освирквания от трибуните. - Разбирам реакцията на феновете. Най-важното е те да не спират да ни подкрепят. Младите ще стават все по-добри. Мое задължение е да защитавам футболистите, както и да отговарям за резултатите."

Преди лятната пауза и с два оставащи мача до края на груповата фаза Англия заема последното 4-то място в потока с едва 2 т. от четири мача. А соченият предварително за аутсайдер в компанията на три световния шампиона тим на Унгария оглавява еднолично класирането със 7 т.

Дотук се стигна, след като в суперсблъсъка от снощните двубои Германия разгроми Италия с 5:2 и свали европейския шампион от първото място. Сега "маншафтът" е втори с 6 т., а "скуадра адзура" е на трета позиция с 5 т.

За Бундестима успехът на ст. "Борусия Парк" в Мьонхенгладбах бе първи от началото на тазгодишното издание на Лигата на нациите. Също така това е най-убедителната победа за германците в официален мач срещу италианците и изобщо първа в редовното време.

А резултатът можеше да бъде още по-унизителен за "адзурите", които бяха тотално надиграни и десетина минути преди края изоставаха с 0:5. Йошуа Кимих вкара първия гол още в 10-ата мин., а Илкай Гюндоган се разписа за 2:0 от дузпа точно преди почивката. През второто полувреме отбелязаха веднъж Томас Мюлер (51) и два пъти Тимо Вернер (68, 69).

Честта на Италия частично спасиха Вилфрид Ньонто и Алесандро Бастони с попадения в 78-ата мин. и в първата минута от добавеното време.